Aranżacja kuchni to zadanie, które nierzadko sprawia wiele trudności nie tylko amatorom, ale także profesjonalnym projektantom wnętrz. Sprawa jest jeszcze całkiem prosta, kiedy do urządzenia macie duże, foremne pomieszczenie. Schody pojawiają się, kiedy Wasza kuchnia okazuje się mała i nieustawna. Czy urządzanie takiej kuchni jest z góry skazane na porażkę? Absolutnie nie! Poniżej pokażemy Wam, jak przebrnąć przez wykańczanie pozornie problematycznej i ciasnej kuchni tak, aby finalnie uzyskać praktyczne, funkcjonalne i przede wszystkim przyjemne w odbiorze wnętrze.
Jakie meble do małej kuchni?
Malutka kuchnia nie wybaczy Wam błędów i pomyłek. Tu nie przejdą żadne niepraktyczne rozwiązania, nieustawne meble, niewykorzystane zakamarki. Jeśli chcecie uzyskać funkcjonalną i pojemną przestrzeń, musicie pamiętać, że w Waszej kuchni nie może zmarnować się ani jeden centymetr, każde miejsce jest na wagę złota. Możecie pokusić się o wstawienie gotowych zestawów mebli, jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup mebli na wymiar (koniecznie od Royal Kitchen). To pozwoli na wykorzystanie dosłownie każdego zakamarka pomieszczenia. Projektując kuchnię na wymiar, będziecie mogli sięgnąć po nieszablonowe rozwiązania, które dodatkowo poprawią funkcjonalność Waszej kuchni i zwiększą powierzchnię przechowywania. Nie zapomnijcie o zabudowaniu pomieszczenia aż pod sam sufit, dzięki czemu uzyskacie całkiem obszerną przestrzeń do przechowywania rzadko używanych sprzętów czy naczyń. Urządzając małą kuchnię, pamiętajcie również o tym, aby była jasna. To bardzo prosty i jednocześnie efektowny trik, dzięki któremu kuchnia będzie wydawała się większa i bardziej przestronna, niż jest w rzeczywistości. Jeszcze bardziej podbijecie efekt, jeśli zamiast matowych frontów, zastosujecie błyszczące wykończenie Waszych mebli. Taki zabieg doda kuchni blasku, rozświetli ją i optycznie powiększy.
Mała kuchnia w bloku – jak ją urządzić?
- Jakie oświetlenie do małej kuchni? Lampy to kolejny, bardzo ważny element Waszej kuchni. Odpowiednio dobrane oświetlenie stworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Poza wiszącą lampą warto wspomóc się dodatkowymi źródłami światła, takimi jak kinkiety czy oświetlenie led zamocowane pod szafkami, które nie tylko ułatwią Wam wieczorne przyrządzanie posiłków, ale także rozświetlą i optycznie wydłużą blaty.
- Co na ściany? Tu też można wykorzystać kilka trików, które delikatnie oszukają wzrok, dodając kuchni objętości. Z pomocą przyjdzie na przykład fototapeta z perspektywą, umieszczana za szkłem (którą będziecie mogli bez problemu wymienić, jeśli Wam się znudzi). Z powodzeniem możecie także sięgnąć po lustra. Ten ponadczasowy, uniwersalny dodatek będzie pasował do każdej kuchni. Uwaga! Lustro nie tylko optycznie powiększy kuchnię, ale też przy odpowiednim rozmieszczeniu (najlepiej naprzeciw okna) dodatkowo ją doświetli.
- Jaka podłoga do małej kuchni? Jasna podłoga to pewniak, który zawsze świetnie się odnajdzie w małym pomieszczeniu. Biel, szarość, beże, pastele czy jasne drewno będą wyglądać jednocześnie przytulnie i imponująco. Wybierając płytki kwadratowe, pamiętajcie, że im większy będzie ich format (a co za tym idzie mniej fug i łączeń), tym przestrzenniej będzie wyglądała podłoga. W przypadku płytek podłużnych ten sam efekt uzyskacie, wybierając długie płytki. Uwaga, kolejny trik: koniecznie połóżcie je wzdłuż okna, nie w poprzek pomieszczenia.
- Przechowywanie w małej kuchni musi być dobrze przemyślane i zaplanowane. W końcu dysponujecie mocno ograniczoną przestrzenią, którą warto rozsądnie i stuprocentowo wykorzystać. Najprościej byłoby zastosować zamykane szafki, które skutecznie zakryją nadmiar przedmiotów i bałagan wewnątrz, jednak nie jest to konieczne i jedyne rozwiązanie, jakie sprawdzi się w małej kuchni. Przeszklone witryny czy otwarte półki, eksponujące naczynia czy ozdobne szkło dodadzą Waszej kuchni lekkości i stylu. Jedyny warunek, jaki musi zostać spełniony, żeby to rozwiązanie nie okazało się kompletną klapą to po prostu… porządek. Pilnując, aby otwarte przestrzenie nie były zbędnie zagracone, zachowacie ład i harmonię, a Wasza kuchnia będzie stylowa jak nigdy przedtem.
Mała kuchnia z wyspą? Dlaczego nie!
Jeśli do tej pory żyliście w przekonaniu, że wyspa kuchenna to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla dużych, przestrzennych kuchni… Właśnie w tym momencie rozwiejemy ten krzywdzący mit. Wprawdzie w małej kuchni nie będziecie mieli tak wielkiego pola do popisu, jednak przy umiejętnym zaplanowaniu przestrzeni w Waszej kuchni z powodzeniem zmieścicie małą wyspę, która będzie mogła pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego, a nawet stołu. Dzięki zastosowaniu mebli na wymiar Royal Kitchen będziecie mogli dopasować wyspę do możliwości Waszego wnętrza. Nawet najmniejsza wyspa okaże się świetnym miejscem do przygotowywania posiłków, a umieszczenie pod nią szafek lub szuflad znacznie zwiększy powierzchnię przechowywania.
Mała kuchnia to prawdziwe wyzwanie aranżacyjne, jednak przy zachowaniu kilku podstawowych zasad oraz zastosowaniu pomocnych trików bez trudu można urządzić ją tak, aby była jednocześnie stylowym, pięknym, a także funkcjonalnym i praktycznym wnętrzem. Aby uzyskać niepowtarzalny i najlepszy możliwy efekt, warto wesprzeć się pomocą fachowego doradcy, który na każdym etapie planowania Waszej kuchni posłuży cennymi radami i zaprojektuje Wam przestrzeń stuprocentowo dostosowaną do Waszego wnętrza i potrzeb. Po więcej kuchennych inspiracji zapraszamy do pozostałych artykułów na naszym blogu!